Тема уроку: Sport in our life

 

Цілі уроку:

 

Практична: практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів                                                                                               логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою

Освітня: тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового

Розвиваюча: розвивати автентичний слух, пам’ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне мовлення;

Виховна: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя

 

Тип уроку: урок введення нових знань, умінь та навичок

 

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку, картки із завданнями, медалі паперові, картинки із зображенням видів спорту

 

Перебіг уроку

 

І. Початок уроку. Введення в іншомовну атмосферу

 

1.1  Привітання. Організація класу

 

T: Good morning, my dear children. I am very glad and happy to see all of you today. There are some guests at our lesson.

 

1.2  Повідомлення теми, мети уроку

 

 Arrange the letters in the right order and you’ll get the topic of our lesson “ ROPST”.

You are quite right! It’s sport.

 

1.3 Фонетична зарядка WARMING-UP

 

I like riding by bicycle

I’m fond of playing chess

My friend is good at judo

We are keen as you can guess

The proverb reads for everybody

«A sound mind in a sound body»

 

a)    Discussion. Бесіда за змістом вірша

 

Exercise «Microphone»

-         What kinds of sport do you know?

-         What is your favourite sport?

-         Do you like sport?

-         Do you like to ride a bike?

-          

ІІ. Основна частина уроку

 

2.1 Введення нової лексики

 

Tobogganing

Figure skating

Ski-jumping

Cycling

Boating

Yachting

Athletics

Aerobics

Gymnastics

Wrestling

 

2.2 Тренування лексики

 

-Look at the screen we have some words with missing letter. Your task is to write the right word and name the missing letter

(sw…mming, tenni…, winds…rfing, f…tball, k…rate, a…robics, volle…ball, basketb…ll, j…do, cy…ling, s…ateboar…ing, at…letics)

 

Activity 1

-         Do we ‘play football’, ‘go football’ or ‘do football’? (play football). Let’s read the first explanation in the box on page 30. (We use play with the ball games).

-         Read the second explanation (We use go with sports ending in -ing).

-         Read the third explanation (We use do with other sports).

-         Look at the screen let’s divide sports into three columns

(swimming, tennis, windsurfing, football, karate, aerobics, volleyball, basketball, judo, cycling, skateboarding, athletics)

 

play

go

do

tennis

football

basketball

volleyball

swimming

windsurfing

cycling

skateboarding

karate

aerobics

judo

athletics

Activity 2

- Use the pictures on your tables to make sentences what sports do you and your friends like. (I like to play basketball, my friend likes to go swimming.). Use the screen to help you.

I like to (play, go, do)

My friend likes to (play,go,do)

2.3 Граматика

Activity 3.

-         In English as in Ukrainian we have plural and singular forms of the nouns.

-         How can we make plural nouns? (with –s or -es)

-         Make some examples please (a car - cars, a doll – dolls, a box – boxes etc).

-         Also there are irregular nouns, which you have to know by heart. Let’s check your knowledge. Look at the screen and match singular and plural forms.


Sheep                                                      

box

boy

man    

 tooth           

person      

cherry

 woman

child       

 country


Activity 4.

-Also we have to know how to make sentences. Look at the screen and change sentences from singular to plural in written form.

That woman is a good dancer. (These women are good dancers).

The child is in the sport ground. (The children are in the sport grounds).

This man is a famous swimmer. (These men are famous swimmers).

-Change sentences from plural to singular.

They are nice players.  (He/She is a nice player).

Where are my teeth? (Where is my tooth?).

They are interesting people. (He/She is an interesting person).

2.4 Фізхвилинка

- We are not only do sports after the lessons we also can do some exercises in the class. Lets sing a song and dance

 

Put your right hand in

Put right hand out

Put your right hand in

And shake it all about

Do the hockey-pockey

And turn around

That is all about

 

2.5 Робота з текстом

А) Перед-текстове завдання

Read and say why it is important to go in for sport

b) While-reading activities p 94 ex 2

 

с)Після-текстове завдання

V-1

 

Choose true or false sentences

 

1

The most important winter sports are skating, skiing and cycling

 

2

Children like to play indoor and outdoor games

 

3

Athletics, aerobics, gymnastics enjoy popularity among boys

 

4

A sound mind in a sound body, the old Greek proverb says

 

5

People is fond of sports and games

 

 

V-2

 

Answer the questions

1

What winter sports do you know?

2

What summer sports do you know?

3

What sports do the boys go in for?

4

What sports do the girls go in for?

5

How sport help us?

 

+ 2.6. Dialogue speaking

T: Imagine your favourite sportsman is giving an interview to a journalist. You have his answers. Try to guess the questions of the journalist.

A:       B: I am Andriy Shevchenko.

A:       B: I am 31 years old.

A:       B: I am a footballer.

A:       B: I play for Ukrainian club “Dynamo”

A:       B: I live in Kyiv

A:       B: I have got two children.

A:       B: My hobby is reading.

A:       B: I like autumn best.

A:       B: My favourite colour is green.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

3.1 Оцінювання

3.2 Домашнє завдання

Your hometask will be to complete the sentences in exercise 3 p 95 and to make a report «My favourite sport»

3.3 Підведення підсумків

- Now let’s summarize the results of our competitions. Count your medals. The winner of today’s lesson is …

- But our competitions aren’t end today. We continue to study this interesting theme and continue our competitions on the next lessons.

- Thank you for the lesson. Good bye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект уроку

З англійської мови

«Sport in our life»

У 6 класі

 

 

Урок з англійської мови у 3 класі з презентацією

Тема : Фрукти й овочі. Неозначений артикль a/ an.

Мета:

Практична: 1) ознайомити учнів з назвами фруктів та овочів (vegetables, fruit, cucumber, cabbage, carrot, onion, tomato, apple, banana, lemon, orange) та організувати тренування у застосуванні нової лексики на рівні фрази;                     2) організувати діалогічне мовлення учнів на базі діалогу-зразка «В магазині».

Освітня: розширювати філологічний кругозір учнів; вчити їх спостерігати за явищами англійської мови: фонетичними, лексичними, граматичними; розширювати загальний кругозір учнів: знайомити молодших школярів зі світом їх англомовних ровесників: їхніми їстівними звичками, стереотипами поведінки під час обіду.

Розвиваюча: вдосконалювати якість слухового сприймання, розвивати фонематичний та інтонаційний слух учнів, здатність до імітації; вдосконалювати роботу пам’яті: збільшувати обсяг довготривалої пам’яті (лексичний запас учня), слухової короткочасної пам’яті, оперативної пам’яті (вибір мовних засобів), зорової пам’яті; розвивати мовленнєву реакцію, готовність до участі в спілкуванні; формувати культуру читання, письма, усного мовлення.

Виховна: виховувати розуміння важливості оволодіння англійською мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування; прищеплювати почуття поваги до народу-носія англійської мови та до британської національної культури; виховувати культуру спілкування, прийняту в сучасному цивілізованому світі.

Обладнання: підручник з англійської мови для 3 класу під редакцією      

О. Карп`юк; тематичні картки із зображенням фруктів та овочів; презентація PowerPoint.

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Організаційний момент

Teacher: Good morning, boys and girls!

Pupils:   Good morning to you!

Good morning to you!                                                              

We’re all in our places,

With sunshine faces,

Good morning to you!

We’re glad to see you!

Teacher: I’m glad to see you, too. How are you?

 Pupils:   We’re super, Thank you.

 (Clapping their hands.)

We’re got spirits!

Yes, we do

We’re got spirits

 And what about you!

Teacher: I’ve got spirits, too. So let’s sit down and start our work.

2. Бесіда

At the beginning of our lesson, please, answer the questions.

-         What day is it today?

-         What season is it now?

-         What month is it now?

-         What  winter months do you know?

-         What seasons do you know?

Now describe our weather - look at the window and say

-         What is the weather  like today?

-         Do you like such weather?

3. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми з вами вивчимо нові слова та навчимося вести бесіду із застосуванням цих слів. Але спочатку перевіримо домашнє завдання.

4. Перевірка домашнього завдання

B. p. 100 Ex. 1 (read and translate the dialogue)

5. Фонетична розминка (фонетичне відпрацювання звуків [ʃ], [u:], [i:], [ɔ:], [ɒ], [e]) (слайд 3)

Repeat after me the following words. Mind your pronunciation. Let`s start:

[ʃ] she, shoe, fish, sugar

[u:] school, pool, soup

[i:] tea, please, meal

[ɔ:] corn, or, four, salt

[ɒ] hot, coffee, orange

[e] egg, lemon, bread

Учні повторюють слова за вчителем.

ІІ. Основна частина уроку

Задача 1. Ознайомлення учнів з назвами фруктів та овочів (vegetables, fruit, cucumber, cabbage, carrot, onion, tomato, apple, banana, lemon, orange) та організація тренування у застосуванні нової лексики на рівні фрази.

1. Постановка задачі, стимулювання потреби та інтересу: указання на сферу застосування нової лексики.

Teacher: Сьогодні вранці під своїми дверима я знайшла подарунок. Look at the blackboard, please. (слайд 4) Ми бачимо кошик, у якому зібрані різні фрукти та овочі. Його мені передали наші англійські друзі.

 

 

2. Введення нової лексики.

Teacher: Ці овочі та фрукти вам знайомі, але тепер нам треба вивчити їх назву англійською мовою. (слайди 5-13) Repeat after me: cucumber, cabbage, carrot, onion, tomato, apple, banana, lemon, orange.

Учні хором повторюють слова за вчителем.

2. Робота з підручником

1. Учні відпрацьовують назви фруктів і овочів за малюнками (с. 102) та зразком, пода­ним учителем.

Т: Let's look at the small pictures on page 102. What fruits and vegetables can we see here?

Point to the cucumber. What colour is it?

P: The cucumber is green.

2. 3)Впр. 2(c. 103).

Учні читають за вчителем назви овочів і фруктів, звертаючи увагу на вживання артикля а/an перед голосним і приголосним.

3. Робота у словниках

Запис нових слів у транскрипції. (транскрипція нової лексики на дошці)

Teacher: Відкрийте свої словнички і запишіть нові слова з транскрипцією та перекладом.

Учні переписують у словнички слова з дошки.

4. Фізкультхвилинка

If you are happy

5. Контроль в ігровій формі засвоєння семантики нової лексики. Виконання вправ на упізнання.

1 Teacher: У кожного з вас на парті є картки із зображенням наших овочів та фруктів. Я зараз буду називати їх англійською мовою, а ви маєте показати мені відповідну картку.

2 Teacher: А тепер я буду називати слова. Якщо почуєте назву фрукта або овоча, ви маєте плеснути у долоні: pen, desk, cucumber, school, cabbage, box, children, carrot, onion, family, tomato, mother, sister, apple, cat, dog, banana, kite, lemon, orange.

6.  Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями на рівні фрази.

Teacher: Look at the blackboard, please. (слайд 14) За описом ви маєте відгадати, про який фрукт чи овоч йдеться мова:

Teacher:  1. It is a vegetable. It is green and long.

Pupils: Cucumber.

Teacher: 2. It is a vegetable. It is round and green.

Pupils: Cabbage.

Teacher: 3. It is a fruit. It is round and red.

Pupils: Apple.

Teacher: 4. It is a fruit. It is round and yellow.

Pupils: Lemon.

Teacher: 5. It is a vegetable. It is long and orange.

Pupils: Carrot.

Teacher: Well done! Look at the blackboard, please. (слайд 15) Розташуйте букви у вірній послідовності та прочитайте слова. А в цьому вам допоможуть малюнки.

7.Робота в зошиті

Гра «What fruits/vegetables do you like?». (слайд 16)

T: Now tell me please, what fruits/vegetables do you like?

Р1. I like apples.

T (звертаючись до іншого учня): What fruits/vegetables does he/she like?

Р2: He/she likes apples. And I like bananas.

P3: He/she likes bananas. And I like tomatoes.

Потім учні складають речення в зошитах про свої улюблені овочі та фрукти: I like cu­cumbers. I like apples.

8. Читання діалогу з підручника., впр. 1 (с. 102).

1)Етап підготовки до читання. Бесіда з учнями.

Т: Let's look at the big pictures on page 102. Who can we see in these pictures? Vicky came to visit Kate. Picture b. Where are the girls? Are they in the kitchen? What are they doing? What vegetables can we see on the table? How many onions can we see? How many cucumbers can we see? How many tomatoes can we see? What are the girls cooking? Let's read the dialogue and find that out.

2)Етап читання.

Учні читають діалог за ролями.

3)Етап перевірки розуміння змісту тексту.

Т: What are the girls cooking?

ІІI. Заключна частина уроку.

1.Домашнє завдання. (слайд 17)

Впр. 3 (с. 103), письмово.

2.Підведення підсумків уроку.

Т: Чого нового ви сьогодні навчилися?

 Що вам найбільше сподобалося робити?

 Які за­вдання були найскладнішими?

3. Виставлення та коментування оцінок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FRUIT

 AND

VEGETABLES

 

3  form